Slovinskou dálniční známku už koupíte pouze online

Slovinskou dálniční známku už koupíte pouze online

středa , leden 12, 2022 Slovinsko dálnice doprava

Slovinsko spustilo již v prosinci 2021 prodej dálničních známek na rok 2022 a vůbec poprvé je lze pořídit v digitální podobě. Krátkodobé dálniční známky je možné koupit stále také v klasické podobě (ovšem pouze do 28.2.2022). Prodejní cena se proti loňsku nezvýšila.

E-známka je moderní způsob placení mýta za motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg. Základní charakteristiky e-známky se výrazně neliší od klasické dálniční známky ve formě nálepky. To znamená, že zakoupením e-známky si také získáte zajistíte možnost používat všechny dálnice a rychlostní silnice ve Slovinské republice po dobu platnosti e-známky, a nejedná se tedy o mýto vybírané na základě ujeté vzdálenosti. Vozidlo bez platné e-známky nesmí vjet na zpoplatněnou komunikaci - hrozí vám pokuta až 300€.

E-známka je vázána na registrační značku vozidla. Při koupi proto musíte uvést správnou registrační značku a zemi registrace vozidla a vybrat správnou mýtnou třídu e-známky. Pokud se registrační značka v systému e-známky neshoduje s registrační značkou vozidla, které využívá dálnici nebo rychlostní silnici, není mýto uhrazeno. Za správné uvedení registrační značky a výběr mýtné třídy odpovídá zákazník. 

Mýtná třída 1
Do první mýtné třídy spadají jednostopá motorová vozidla. Jednostopá vozidla jsou všechna vozidla s rozchodem menším než 50 cm. Šířku stopy můžete změřit krejčovským nebo svinovacím metrem od jednoho vnějšího okraje stopy ke druhému.

Mýtná třída 2A
Dvoustopá motorová vozidla a obytné automobily.
Mýtná třída 2A zahrnuje vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou nejvýše 1,3 metru (většina osobních automobilů, MPV, terénních vozidel, SUV a pick-upů).

Mýtná třída 2B
Dvoustopá vozidla s výškou nad první nápravou 1,3 m nebo více. Mýtná třída 2B zahrnuje vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou větší než 1,3 m (většina dodávek a lehkých dodávkových vozidel). Pokud si nejste jisti, do jaké kategorie spadá vaše vozidlo, na webu prodejce najdete tabulku, podle které určíte kategorii svého vozu.

Dálniční známku lze zakoupit na https://evinjeta.dars.si/cs a stránka funguje i češtině nebo slovenštině, takže nebude problém s jazykovou bariérou.

Zatím žádné komentáře
250x250x3
Vyhledávání