Jak a čím platit v Chorvatsku, abyste neprodělali?
Kurz chorvatské kuny se pohybuje okolo 3,50 Kč za 1 kunu a 1 euro je cca 7,50 kun.
Aktuální kurzy měn najdete v našem článku ZDE.
Je lepší vyměnit je v České republice, nebo až na místě? Kde všude zaplatíte kartou a kde si ani neškrtnete? A budou vám u Jadranu k něčemu eura? V sezoně 2022 stále ještě zaplatíte chorvatskou Kunou. Od roku 2023 by chorvatsko mělo vstoupit do Eurozóny, tudíž oficiálním platidlem se stane Euro.
Nejlepší a nejvýhodnější je platit v zahraničí kartou
A Chorvatsko samozřejmě není výjimkou. Nespoléhejte se ale na to, že kartou zaplatíte všude. Na benzínových pumpách, ve větších supermarketech, v mnohých restauracích i u vstupů do většiny hlavních kulturních a historických památek to možné je. V malých obchodech, v bistru, v obchůdcích se suvenýry, na trzích a také v mnohých hospodách nemáte ale šanci.
Bankomaty najdete téměř v každé vesnici
Pravděpodobně se vám nestane, že budete nutně potřebovat vybrat peníze a nebudete mít kde. Síť bankomatů je v Chorvatsku hustší než u nás a najdete je i v kdejaké malé vesničce. Za výběry hotovosti ale mnohdy zaplatíte vysoké poplatky (zvláště, když zvolíte výběr s konverzí), takže pokud nechcete zbytečně přijít o peníze, hotovost si s sebou do Chorvatska rozhodně vezměte. Jsou však turisté, kteří s sebou nechtějí tolik peněz vozit a zpoplatněný výběr jim vrásky nedělá, ikdyž například Unicredit bank má výběry hotovosti ze všech bankomatů na světě zdarma, pokud máte na svém účtu měsíční obrat aspoň 12000 Kč.
Záleží na preferencích každého.
Kuny si můžete vyměnit v Čechách i v Chorvatsku
Téměř všude v Chorvatsku vám české koruny bez problémů vymění. Je však samozřejmě výhodnější si najít nejvýhodnější směnárnu ve vašem okolí u nás a peníze vyměnit před odjezdem, než potom hledat v chorvatských turistických střediscích místa s lepším kurzem. A lepší kurz než v Čechách určitě neseženete. Pokud vám ale z předchozích zahraničních cest zbylo v peněžence několik eur, určitě je nenechávejte doma. V letoviscích s nimi zaplatíte bez větších problémů.
Pozor na EET
Věděli jste, že v Chorvatsku platí po zavedení EET povinnost brát si účtenky?
V Chorvatsku platí povinnost zákazníků si vždy vzít u pokladny v obchodně, restauraci, pekařství či kdekoliv jinde účtenku za zboží či službu. Taková povinnost je zapsána v novém zákoně (NN 133/2012 Zakon o fiskalizaciji) o fiskalizaci v článku 26 a 36. Kontrolní inspektoři a inspektorky v civilu pak chodí a kontrolují jestli si účtenku za nákup betete.
Překlad článků zákona o fiskalizaci:
Článek 26:
1) Kupující má povinnost účet přijmout a uschovat, dokud neopustí prostor provozovny.
2) Kupující je povinnen na požádání pověřené osobny (inspektor) účet předložit.
Článek 36:
Kupujícímu, který na vyžádání oprávněné osoby nepředloží vystavený účet nebo si neponechá účet v prostorách provozovny, hrozí pokuta od 200 do 2.000 HRK.